social

twitterfacebookgoogle pluslinkedinrss feedemail

Saturday, November 26, 2016

Thursday, November 10, 2016

PRONOUN KLS XI SMK.PPT

RPP BAHASA INGGRIS PRONOUN KLS XI SMK

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Nama Sekolah               : SMK 2 Madiun
Mata Pelajaran              : Bahasa Inggris
Program Keahlian         :
Kelas/Semester             : XI
Alokasi Waktu              : 3 x 45 menit (1 pertemuan)

Standar Kompetensi     : Berkomunikasi dengan Bahasa Inggris setara level Elementary
Kompetensi Dasar        : 2.2 Mencatat pesan-pesan sederhana baik dalam interaksi langsung maupun melalui alat
Indikator                       :
·      Mencatatpesan (message) yang diterima secara langsung dengan benar.

A.      Tujuan Pembelajaran
1.    Mencatat pesan (message) yang diterima secara langsung dengan benar.
2.    Menguasai pengetahuan dan keterampilan Bahasa Inggris untuk mendukung pencapaian kompetensi program keahlian.
3.    Menerapkan penguasaan kemampuan dan keterampilan Bahasa Inggris untuk berkomunikasi baik lisan maupun tulisan pada level Elementary.

Karakter yang diharapkan:
•   Bersahabat
•   Komunikatif
•   Peduli sosial
•   Rasa ingin tahu
•   Demokratis
•   Mandiri
•   Kerja Keras
•   Disiplin
•   Senang membaca
B.       Materi Pembelajaran
·      Personal pronouns
No
Subject
Object
Possessive adjective
Possessive pronoun
Reflexive pronoun
1
I
me
my
mine
myself
2
We
us
our
ours
ourselves
3
You
you
your
yours
yourself
4
You
you
your
yours
yourselves
5
She
her
her
hers
herself
6
he
him
his
his
himself
7
it
It
its
its
itself
8
they
them
their
theirs
themselves



C.      Metode Pembelajaran
Role-play
(Presentation, Practice, Production) / Three-Phase Technique

D.      Langkah-Langkah Pembelajaran
1.    Pertemuan13

No
Kegiatan
Waktu
1
Kegiatan Awal
1.1  Pendahuluan:
a.    Guru mengucapkan salam
b.    Memeriksa kehadiran siswa
c.    Apersepsi
§  Menyatakan topik pembahasan pertemuan ini
§  Menjelaskan kepada siswa tujuan pembelajaran dalam pertemuan ini 
d.   Orientasi
Guru menjelaskan tentang pentingnya materi inidalam kehidupan nyata 
e.    Motivasi
Menjelaskan kepada siswa tentang manfaat mempelajari materi ini.
15 mnt
2
Kegiatan Inti
2.1  Eksplorasi
a.    Siswa melihat model gambar yang ditampilkan melalui slide powerpoint tentang penggunaan pronoun
b.    Siswa diberikan clue atau arahan tentang maksud dari tampilan tersebut
2.2  Elaborasi
a.       Guru memberikan contoh berupa beberapa kalimat yang menggunakan personal pronoun.        
b.      Siswa mengidentifikasi personal pronoun apa saja yang ada dalam contoh kalimat.
c.       Siswa mendapat penjelasan tentang penggunaan personal pronoun.
d.      Siswa berlatih membuat kalimat dengan personal pronoun sendiri.
e.       Siswa berlatih dengan melengkapi kalimat dalam sebuah teks dengan personal pronoun.
2.3. Konfirmasi
a.    Guru memberikan umpan balik berupa koreksi dan masukan kepada siswa
b.    Guru melakukan pengamatan terhadap siswa tentang penerimaan materi
c.    Guru memberi motivasi bagi siswa yang berpartisipasi aktif
105 mnt
3
Kegiatan Akhir
Penutup
a.         Mengulas kembali pelajaran pada pertemuan ini
b.        Memberi kesempatan kepada siswa untuk bertanya tentang pelajaran yang telah diberikan.
c.        Memberikan pekerjaan rumah kepada siswa
d.       Menutup pelajaran
15 mnt

E.       Media dan Sumber Belajar
1.    Media Pembelajaran: board marker, white board
2.    Sumber Belajar:

                      ·   English for SMK (Ang-kasa)

F.     Evaluasi
Task 1
Choose the statements provided to suit the blank spaces in the following dialogue.
Receptionist : Receptionist. (1)__________
Caller            : Sure. My name is Hendrik.
                     (2)__________
Receptionist : Certainly, Sir.
Caller            : (3) __________
                     Ask him to phone this evening
Receptionist : (4)__________
Caller            : 749708
Receptionist : Thank you, Sir.
a.    Your phone number, please.
b.    Can I help you?
c.    Can you give a message to Mr.Andreas?
d.   Tell him everything is all right.
e.    0Could you help me, please?




















Task 2
Change the pronouns in the brackets in the right form!
1.  Toni and (my) will give the reason why (our) are angry with him.
2.  Don’t forget to call (I) brother and (I) at 5 o’clock p.m.!
3.  Rina asks (my),”Why don’t (your) tell (we) about (they) problems”
4.  He said that all of (we) would be successful.
5.  The teacher will ask (I) and you to buy some beverage.

Kunci jawaban
Task 1

Task 2

1.    b
2.    c
3.    d
4.    a

1.    me – we
2.    my – me
3.    me – you – us – their
4.    us
5.    me







Madiun,  2  November   2016
            Mengetahui,                                                                     Mahasiswa PPL    
Guru Pamong



.......................                                                              Galih Cahyo Utomo

                                                                                                        NPM. 13321084


Jawaban soal Personal Pronoun



Personal Pronouns - Subject
1.    My name is Sue. I   am English. And this is my family.
2.    My mum's name is Angie. She is from Germany.
3.    Bob is my dad. He is a waiter.
4.    On the left you can see Simon. He is my brother.
5.    We are twins.
6.    Our dog is a girl, Judy. She is two years old.
7.    We live in Canterbury.
8.    It is not far from London.
9.    My grandparents live in London. They often come and see us.
10. What can you tell me about your family?
Personal Pronouns Object
Aaron was on a business trip to California. He shows you the souvenirs he got for his family.
Fill in the correct pronouns.
1.    My sister Jane loves books. This novel is for her.
2.    My children like Disney films. The video is for them.
3.    My brother Matt collects picture postcards. These postcards are for him.
4.    My parents like Latin music. The CD is for them.
5.    I like watches. This nice watch is for me.
6.    My wife and I love sweets. These sweets are for us.
7.    My nephew likes cars. The toy truck is for him.
8.    My neighbour wants to go to California next year. The guide book is for her.
9.    Here is another souvenir. I don't know what to do with it.
10. You know what? - It's for you. 

Possessive Adjectives

Replace the personal pronouns by possessive adjectives.
1.    Where are your friends now?
2.    Here is a postcard from my friend Peggy.
3.    She lives in Australia now with her family.
4.    Her husband works in Newcastle.
5.    His company builds ships.
6.    Their children go to school in Newcastle.
7.    My husband and I want to go to Australia, too.
8.    We want to see Peggy and her family next winter.
9.    Our winter!
10. Because it is their summer.

Possessive Pronouns

Replace the personal pronouns by possessive pronouns.
1.    This book is yours.
2.    The ball is mine.
3.    The blue car is ours.
4.    The ring is hers.
5.    We met Paul and Jane last night. This house is theirs.
6.    The luggage is his.
7.    The pictures are hers.
8.    In our garden is a bird. The nest is its .
9.    This cat is ours.
10. This was not my fault. It was yours. 

 

Reflexive Pronouns

Fill in the correct reflexive pronouns.
1.    I did not want to believe it and then I saw the UFO myself.
2.    The girl looked at herself in the mirror.
3.    Freddy, you'll have to do your homework yourself.
4.    You don't need to help them. They can do it themselves. .
5.    I introduced myself to my new neighbour.
6.    Boys, can you make your beds yourselves ?
7.    She made herself a pullover.
8.    What happens when a fighting fish sees itself in the mirror?
9.    The father decided to repair the car himself.
10.  We can move the table ourselves .